Ferforje Nedir?


Ferforje İlk örneklerine 4. yy da Almaya’da rastlanan ferforje Fransızcada dövme demir anlamına gelmektedir.

Günümüzde de mimarinin vazgeçilmez unsurlarından olan ferforjeler inşaat sektöründe konut, villa, fabrika, kamu binası, okul, sosyal alan, park ve bahçeler gibi her türlü yapıda gerek estetik, gerek güvenlik, gerek dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Teknolojinin gelişmediği o yıllarda el işçiliği ile yapılan ferforjeler gelişen teknoloji ile makinalaşma ve sanayileşmeden nasibini almıştır.

Günümüzde panel çit, plastik ferforje, Cnc ferforje gibi isimlerle imalat ve satışı yapılan ürünlerin yanı sıra dövme demir, kaynaklı veya büküm demirlerden de üretilmeye devam etmektedir.

Bu ürünlere son yıllarda dekoratif amaçlı Çim Çit, Halı Çit, Jut bezi gibi farklı ürünlerde eklenerek tüketici için yeni alternatifler ortaya çıkmıştır.

Maliyet fayda analizi dikkate alındığında el işçiliği yoğunluklu ürünlerde üretim süreleri uzadığı ve maliyetleri fazla olduğundan seri üretim ve daha ekonomik ürünler ön plana çıkmaktadır.

Bu ürünlerden Plastik Ferforjeler, demirden ilham alınarak tasarımı yapılan Osmanlı, Selçuklu ve modern tarzlarda hazırlanan çeşitli modellerin alüminyum kalıplara işlenerek, enjeksiyon makinalarında granül haldeki polietilenin eritilerek şekil verilmesi ile imal edilmektedir. İçerisine katılan masterbach boya katkıları ile değişik renklerde üretilebilen plastik ferforje ürünlerinin en büyük özelliği UV ışınlarına karşı dayanıklı oluşu ve boya bakım gerektirmemesidir.

Plastik ferforjeler aynı zamanda balkonlarda alüminyum ve demir ile bütünleştirilerek küpeşte olarakta kullanılmaktadır. Plastik küpeşteler yaygın olarak kullanılan cam ve alüminyum küpeşte ürünlerine iyi bir alternatif olmakla birlikte birbirine benzeyen ve sıradanlaşan mimariye yeni bir estetik ve görsellik katmaktadır.

Maliyeti uygun, montajı kolay, hafifliği ve sağlamlığıyla statik yük oluşturmayan plastik küpeşte ürünlerinde model çeşitliliğinide oldukça fazladır.

3 mm ve farklı kalınlıklardaki galvanizli tellerden makinalarda punto kaynak ve büküm yapılarak imal edilen panel çit ürünleri ise park, bahçe, site / villa çevreleri, arazi, yol ve dere kenarı gibi sınırlarını belirlemek, güvenliğini sağlamak isteyen tüketiciler için ekonomik çit / korkuluk ürünleridir. 50x50x1,5 60x60x1,5, 2 mm siyah yada galvanizli direklerle birlikte beton, toprak vb zeminlere montajı yapılan ürünler daha çok yeşil ve antrasit renklerde üretilmektedir. Mimari ve estetik bütünlük açısından özel olarak farklı renklerde de üretimi yapılmaktadır


CNC Ferforje ürünleri ise son yıllarda yine gelişen teknoloji ile birlikte 08 mm, 1 mm, 2 mm, 3 mm, 4 mm den 60 mm kalınlıklara kadar seçilen DKP sac levhalar, çok farklı binlerce motifin CNC lazer kesim makinalarında işlenmesi ile üretilmektedir.

Seçilen motifler, bilgisayar kontrollü bu makinalarda istenilen ölçülerde pürüzsüz ve hızlı bir şekilde kesilmektedir. Büküm gerektiğinde bu levhalar abkant büküm makinalarında bükülerek şekil verilebilmektedir. Kesilen ve bükülen bu levhalar daha sonra boyahanelerde elektrostatik toz boya ile istenilen renklerde boyanmaktadır. Mühendislikle estetiği birleştiren CNC ferforje ürünleri balkonlarda ve merdiven küpeştelerinde de yaygın olarak tercih edilmektedir.

Çim Çit ; şehirlerin betonlaştığı yapılaşma stratejisinde insanların doğaya özlemini ve mahremiyet ihtiyacını tel örgü üzerine kaplanan suni yeşil çim görünümlü plastikle bir nebze gideren alternatif çit ürünleridir. Demir ferforje ürünlerinden farklı olarak daha çok mahremiyeti sağlamak ve görünümü daha estetik hale getirmek için kullanılan çimli çit ürünlerinin montajı panel çit üzerine yapılmaktadır. Yapısı gereği tek başına uygulanması mümkün olmayan bu ürünlerin Panel Çitin yanısıra  var olan sabit ve dayanıklı bir ürünün üzerine montajının yapılması görüntü ve sağlamlık açısından oldukça önemlidir.

Yaygın olarak yeşil renkte üretilen Çim Çit, farklı renklerde de özel üretim yapılmaktadır.

FERZE Ferforje ( Plastik Ferforje, Panel Çit, CNC Ferforje, Çim Çit ve Küpeşte ) tüm bu ferforje / Korkuluk / Çit ürünlerinin satışını ve profesyonel ekipleriyle uygulamasını yapmaktadır.


Kaliteden taviz vermeyen firmamızın sizlerin memnuniyetide ilk önceliği dir.

Özellikle ‘’demirden İlham aldık’’ sloganımızla Plastik Ferforje ürünlerinde geniş model ve ürün yelpazesiyle hizmet vermekteyiz.  Montajlı ve montajsız satışlarımız birlikte hem satış öncesi hem de satış sonrası danışmanlık ve servis hizmetimiz vardır.